Králická pevnostní oblast

Králická pevnostní oblast je část pásma československého opevnění budovaného před druhou světovou válkou proti nacistickému Německu, nacházející se v okolí města Králíky.

Přejít na web Králické pevnostní oblasti

Dělostřelecká tvrz Bouda se nachází v masívu stejnojmenné hory v jižní části Orlických hor. Je přístupná po turistických značkách ze Suchého vrchu a obcí Těchonín, Mladkov, Lichkov a Dolní Boříkovice. V rámci několika typů prohlídek je zpřístupněno rozsáhlé podzemí tvrze a část povrchových bojových objektů.

Dělostřelecká tvrz Hůrka se nachází na okraji města Králíky u silnice II/312 do Hanušovic. V rámci prohlídky je zpřístupněno rozsáhlé podzemí tvrze a povrchový dělostřelecký srub.

Přejít na web tvrzí Bouda a Hůrka

Pěchotní srub K-S 5 "U potoka" je objektem v pokročilém stádiu rekonstrukce. Jako jediný se nachází na území Olomouckého kraje. Přístupný je po nedlouhé vyznačené pěšině z jižního okraje obce Dolní Morava.

Přejít na web srubu K-S 5

Pěchotní srub K-S 8 "U nádraží" nabízí více druhů expozic: Československé opevnění, Podzemní továrna Richard, Karpatsko-dukelská operace a další. Nachází se přímo v prostoru vlakového nádraží v Červeném Potoce.

Přejít na web srubu K-S 8

Dělostřelecká pozorovatelna K-S 12b "Utržený" je nejzachovalejším pevnostním objektem v rámci KPO. Dochoval se na něm poslední pancéřový zvon na Králicku. Od objektu jsou krásné výhledy na Orlické hory, Králický Sněžník a Hrubý Jeseník. Přístupný je ze silnice Králíky - Červený Potok po vyznačené pěšině od okraje lesa.

Přejít na web pozorovatelny K-S 12b

Pěchotní srub K-S 14 "U cihelny" ležící u silnice mezi městem Králíky a obcí Prostřední Lipka se nachází v pokročilém stupni rekonstrukčních prací. Expozice je věnována více tématům: Československé legie, Československá armáda, finanční stráž, válečná chirurgie a zejména četař Arnošt Hrad. Součástí muzea jsou též dva zpřístupněné lehké objekty vz. 37.

Akce Cihelna je pořádána vždy o některém srpnovém víkendu. Nosnou částí jsou historické bojové ukázky převážně na téma bojů v období druhé světové války v režii vojensko-historických klubů. V rámci programu probíhají i prezentace ozbrojených a záchranných složek a výstavy historické i soudobé techniky.

Přejít na web srubu K-S 14

Muzeum Vysoký kámen prezentuje objekty československého opevnění z let 1936-1938 a následné poválečné reaktivace. K vidění je objekt těžkého opevnění K-S 25 "Na sedle", který je otevřen vždy za přítomnosti provozovatele. Dále muzeum prezentuje tři objekty lehkého opevnění. Číslo 260 v podobě poválečné reaktivace z 60/70. let minulého století, č. 59 v podobě německé reaktivace z let 1944/45 a objekt č. 60 v jeho podobě jakou měl po dokončení v rámci zkoušek v letech 1939-41. Tyto objekty jsou otevřeny na požádání anebo pokud je výslovně uvedeno na webové prezentaci a jinde. Prostorem muzea prochází naučná stezka betonová hranice.

Přejít na web muzea Vysoký kámen

Vojenské muzeum Lichkov zahrnuje dvojici pěchotních srubů K-S 31 "U besídky" a K-S 32 "Na růžku". Expozice je věnována čs. obrněné technice, čs. opevnění, bezmotorovému létání, vojenské technice z let 1939 - 1945 a čs. vojákům na západní i východní frontě v období druhé světové války. Muzeum je viditelné ze silnice mezi Mladkovem a Lichkovem a přístupné po polní cestě.

Přejít na web vojenského muzea Lichkov

Postupně rekonstruovaný lehký objekt vz. 37 se nachází v polích severně od města Králíky nedaleko vpravo od silnice do Prostřední Lipky.

Ve vojenském muzeu Králíky se nachází informační centrum čs. opevnění z let 1935 - 1938. V expozici věnované armádě a obraně státu se nachází technika, vozidla, zbraně, munice, uniformy, dokumenty atd. V rámci Společných víkendů KPO předvádí bojovou techniku v pohybu. Leží na severním okraji města Králíky vlevo u silnice na Prostřední Lipku.

Přejít na web vojenského muzea Králíky

Památník obětem internace Králíky se nachází v areálu kláštera redemptoristů v Dolní Hedči na Hoře Matky Boží a je připomínkou deportace a internace řeholníků z let 1950 - 1961, kteří byli na tomto místě omezeni na osobní svobodě.

Přejít na web památníku obětem internace Králíky

Společné víkendy muzeí a památníků v KPO se konají od dubna do října vždy poslední víkend v měsíci, v srpnu pak během Akce Cihelna. Muzea sdružená v KPO jsou současně otevřena i mimo svou běžnou otevírací dobu a pořádají různé typy atrakcí.

Tvrz Bouda
Tvrz Bouda
Pěchotní srub K-S8
Pěchotní srub K-S8
Dělostřelecká pozorovatelna K-S12b
Dělostřelecká pozorovatelna K-S12b
Pěchotní srub K-S 14
Pěchotní srub K-S 14
Pěchotní srub K-S 32
Pěchotní srub K-S 32
 • O nás

  Penzion Zlatý Potok se nachází v malebném prostředí Orlických hor a Jeseníků na území Králického Sněžníku. Zlatý Potok je půvabná vesnička ležící na úpatí hory Jeřábu, kterou protéká stejnojmenný potok, který ústí do blízké řeky Moravy.
 • Kontakt

  • Adresa
   Zlatý Potok 10
   788 33 Malá Morava
   Olomoucký kraj
   Česká republika
  • Provozovatel: Michaela Mahelová
  • Telefon
   (+420) 731 066 735
  • E-Mail
   zlaty-potok@seznam.cz

Společnost XO CZECH, s.r.o. je výhradní dovozce a distributor alkoholických nápojů moldavské značky KVINT. V nabídce jejich eshopu naleznete především kvalitní brandy VSOP, brandy XO, exkluzivní brandy, výjimečná moldavská vína, vodky VOLK a KVINTOFF nebo gin KVINT.